Najbolji orkestar u konkurenciji velikih tamburaških orkestara je VTO “Branko Radičević” iz Rume! Najbokji mali tamburaški sastav je “Velos” iz Novog Sada!
NAJBOLjI tamburaški orkestar devetog po redu svetskog „Tamburica festa 2016“, na kojem se od 21. do 25. juna takmičilo 10 orkestara iz sedam zemalja je novosadski ansambl „Zorule“. To je odluka stručnog žirija ovogodišnjeg festivala, profesora Franje Batoreka (Hrvatska), Spomenka Guzijana (RS BiH) i Danila Ninkovića (Srbija). Glavnu festivalsku nagradu je Zoranu Bugarskom Brici, vođi ansambla „Zorule“, koji je inače proglašen i za najboljeg primaša, uručio dr Jovan Pejčić, direktor festivala. Kovač Jožef iz Mađarske, člah „Mohača“ je najbolji basprimaš a Mario Sesvečan iz hrvatskog orkestra „Uspomena“ najbolji begešar. Najbolju novu pesmu, „Lud za tobom“, doneo je srspki sastav „Tajna“ a najbolji vokalni solista je Stjepan Fortuna iz austrijskog sastava „Gradištanci“. Nagrade za umetnički izraz i negovanje tradicije osvojili su „Zlatna suza“ (Rumunija) i „Banjalučki merak“( RS BiH), a nagradu publike, orkestar „Garavi“ (Hrvatska). Novinarski žiri je nagradio orkestar „Sremska banda“ (Srbija).
Ovogodišnji, osmi po redu svetski tamburaški festival „Tamburica fest 2015“ obeležio je „Šil dil daj“, orkestar iz Hrvatske, koji je proglašen za najbolju tamburašku bandu. Pobednicima je nagradu ururčio dr Jovan Pejčić, predsednikSvetske tamburaške asocijacije i idejni tvorac festivala.
Nagrada za najboljeg primaša takođe je otišla u ruke „Šil dil daja“, njihovog najisturenijeg člana Daneta Meseljevića kojem je nagradu uručio predsednik generalnog sponzora, Mile Dragić.
Najbolji begešar je Filip Ćosić („Za našu dušu), a najlepšu novu pesmu izveo je Gradski tamburaški orkestar Banjaluka.
Najbolji vokalni solista je Nino Veličkovski, pevač Kumanovskih tamburaša iz Makedonije, dok je nagrada za interpretaciju pripala tamburašima iz Mađarske, Bonderšaj. Za negaovanje tamburaške tradicije nagrađen je orkestar „Banat“ iz Mađarske , nagrada medija pripala je ženskom tamburaškom orksetru „Ruž“ iz Hrvatske dok je nagradu publike poneo tamburaški orkestar Banjaluke.
Pobednik ovogodišnje smotre majstora pera i žice je orkestar „Vojvođanski san“ iz Pančeva po odluci stručnog žirija, a njima je glavnu festivalsku nagradu uručio dr Jovan Pejčić, predsednik organizacionog odbora „Tamburica festa“.
Najlepšu novu autorsku pesmu izveo je novosadski ženski orkestar „La banda“ koji je poneo i epitet najlepšeg ansambla na festivalu dok je za najboljeg primaša proglašena Ana Mihaljević, primašica orkestra „Dunavkinje“ iz mađarskog rada Mohača. Najbolji vokalni solista je Aleksandra Radović koja je nastupila sa orkestrom „Kozarski biser“ iz Republike Srpske.
Nagrade žirija za interpretaciju, umetnički izraz, negovanje tradicije poneli su orkestri „Tamburjaši“ iz Slovenije, „Taslidža“ iz Crne Gore i „Đuvegije“ iz Sombora. Specijalne nagrade žirija poneli su „Savski valovi“ iz Hrvatske i „La Banda” iz Novog Sada.
Tamburaški sabor održan je u Deronjama 30. i 31. avgusta 2013. godine uz učešće 11 orkestara u takmičarskoj konkurenciji, bogatom revijalnom programu i nizom zanimljivih pratećih sadržaja pred više od 30.000 ljubitelja setnog zvuka iz zemlje i regiona. Na toj jedinstvenoj smotri pobedila je domaća banda, čuveni orkestar „Biće skoro propast sveta“ koja je titulom najbolji stekla pravo učešća na Svetskom tamburaškom festivali „Tamburica fest 2014.“ na Petrovaradinskoj tvrđavi.
Osim odlične atmosfere, VI Svetski Tamburica Fest održan 28. i 29. juna na Petrovaradinskoj tvrđavi, obeležila je i sjajna posećenost ljubitelja tamburaške muzike i nastupa Zvonka Bogdana i Halida Bešlića! Pobednik Festivala je TO „Biseri” iz Subotice, najbolji vokalni solista je pevač „Tuzlanskih tamburaša”, dok je najbolji begešar član pobedničkog orkestra „Biseri” iz Subotice, Ante Crnković. Najbolji primaš i basprimaš su članovi orkestra iz Hrvatske „Ringišpil” i „Pleter”. Nagradu publike osvojio je TO „Ringišpil” iz Hrvatske, nagradu medija „Staro vino” iz Crne Gore, dok je najbolju novu pesmu izveo TO „Mesečina” iz Sombora. Specijalna nagrada za negovanje tradicije pripala je TO „Tamburaši” iz Baje iz Mađarske, a nagradu za najbolji umetnički izraz dobili su „Mladi tamburaši” sa Vrbasa iz Banja Luke. Najbolju interpretaciju imao je TO „Belo Romlje” iz Novog Sada. Publici se predstavio i Veliki ruski orkestar narodnih instrumenata „Čeljabinsk”. Stručni žiri festivala su činili prof. Franjo Batorek , prof mr Zoran Mulić i Ferenc Kovač , dr Mark Fory i Miro Marinković.